PL

News

2.edycja Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – za nami! 

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Zarażamy pasją do zielonej energetyki"


Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich, studenci i goście branżowych spotykała się ze 120 wystawcami w gościnnej hali AMBEREXPO przy ul. Żaglowej w Gdańsku. 
EDU OFFSHORE WIND 2024 to prezentacje, panele dyskusyjne, debaty, warsztaty i pokazy – 3 hale Centrum Kongresowo-Wystawienniczego AMBEREXPO tętniły życiem.
Wydarzenie odwiedziło ponad 10 000 osób - uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i przedstawicieli sektora morskiej energetyki odnawialnei i zielonej energetyki - z kraju i z zagranicy. Wśród wystawców byli też przedstawiciele organizacji branżowych, instytucji otoczenia biznesu i jednostek samorządowych 
105 przeszkolonych wolontariuszy oprowadzało uczniów wyznaczonymi „ścieżkami” przez wszystkie stoiska i atrakcje targów. Odwiedzający mieli okazję wysłuchać też krótkich, dynamicznych prezentacji na Scenie Młodzieżowej.  Dziennikarz sportowy Sergiusz Ryczel prowadził  elację na żywo z hali, z poszczególnych stoisk.
Studenci mieli możliwość bezpośrednich rozmów i zasięgnięcia informacji od firm uczestniczących w targach na temat staży i ofert pracy. Przygotowana została specjalna strefa JOB TRUCK z tablicą ogłoszeń o stażach, praktykach i ofertach pracy. 

Konferencja Pomorskiej Platformy Offshore 
Wielu uczestników wzięło udział w odbywającej się równolegle konferencji Pomorskiej Platformy Offshore. W trakcie spotkania ponad 30 sygnatariuszy podpisało Porozumienie dotyczące Pomorskiego Partnerstwa na rzecz umiejętności w ramach EU PACT FOR SKILLS 
Celem Porozumienia jest wzmocnienie zasobów w zakresie edukacji i rynku pracy dla rozwoju sektora energetyki odnawialnej ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej zidentyfikowanych jako strategiczne obszary dla realizacji neutralności klimatycznej.


Eksponaty
Ogromne zainteresowanie wzbudziły zgromadzone na hali eksponaty –  liczne symulatory i gogle VR, które pozwalały na wspinaczkę po turbinie, makiety, w tym z klocków Lego czy boja pomiarowa lub model monopala oraz samochody elektryczne i wodorowa Toyota. Organizatorzy zapewnili też pokazy pierwszej pomocy. Na każdym stoisku można było spotkać różnego rodzaju interaktywne atrakcje.

Wrażenia wystawców i uczniów
Wystawcy byli pod wrażeniem rozmachu targów, organizacji i kreatywności organizatorów. Mimo dużej liczby odwiedzających, przede wszystkim młodych ludzi, podkreślali zgodnie, że uczniowie byli zainteresowani poszczególnymi eksponatami i tym co wystawcy chcieli im przekazać. Już teraz widać u wielu z nich rodzącą się pasję do zielonej energetyki. Pytani uczniowie również byli zaskoczeni atrakcyjnością i interaktywnością wydarzenia. Podkreślali, że na targach nie sposób się nudzić choć też chętnie przebywali w strefie chillout-u. Mówili, że nie zdawali sobie sprawy, iż morska energetyka wiatrowa i zielona energetyka ma tak wiele do zaoferowania i może być stanowić jednocześnie miejsce zarabiania pieniędzy i pasji. 
Organizatorzy dziękują wszystkim Patronom, Partnerom, Sponsorom i Wystawcom za wspólne tworzenie 2.edycji Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.

Partnerami głównymi wydarzenia są: Samorząd Województwa Pomorskiego i miasto Gdańsk. Inicjatorami wydarzenia są: Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku oraz Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
Wydarzenie organizują: Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Rumia Invest Park Sp. z o.o., Co-Made Sp. z o.o, oraz Fundacja Innowacyjnego Przemysłu Energetyki Morskiej.
Patronat honorowy: Ministerstwo Nauki, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Polska Agencja Kosmiczna, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, Kuratorium Oświaty w Gdańsku